Zvýšení výkonu 1.5 TSI 110 kW (150 k): Chiptuning motoru EA211 Evo, Stage 1 parametry, limit DSG a vliv na GPF

Produced with AI. This article was artificially generated. Editorial responsibility: AutoMACH.cz.
Obsah článku
- Zvýšení výkonu 1.5 TSI 110 kW (150 k): Chiptuning motoru EA211 Evo, Stage 1 parametry, limit DSG a vliv na GPF
- 1. Technické parametry: Sériový stav vs. Stage 1 chiptuning
- 2. Konstrukční specifika motoru 1.5 TSI a limity úprav
- 3. Převodovka 7st. DSG (DQ200): Kde je bezpečný limit točivého momentu?
- 4. Jak probíhá profesionální chiptuning na motorové brzdě
- 5. Přehled cen a variant chiptuningu pro 1.5 TSI 110 kW
- Často kladené otázky (FAQ)
- 6. Rozdíl mezi chiptuningem a přídavným PowerBoxem
- 7. Shrnutí: Pro koho má chiptuning 1.5 TSI smysl?
Zvýšení výkonu 1.5 TSI 110 kW (150 k): Chiptuning motoru EA211 Evo, Stage 1 parametry, limit DSG a vliv na GPF
Čtyřválcový přeplňovaný zážehový motor 1.5 TSI Evo (řada EA211 Evo, kódy DADA, DPCA a modernizovaný DXDB) s výkonem 110 kW (150 koní) a točivým momentem 250 Nm je páteřním agregátem stovek tisíc vozů koncernu Volkswagen – od Škody Octavia IV, Karoq, Kodiaq a Scala, přes VW Golf, Passat, T-Roc až po Seat Leon a Cupra Formentor.
Ačkoliv je motor v sériovém naladění velmi kultivovaný a díky Millerovu spalovacímu cyklu i úsporný, mnoho řidičů si stěžuje na váhavou reakci na sešlápnutí plynu v nízkých otáčkách (způsobenou emisním softwarem Euro 6d-Temp / Euro 6d) a touží po vyšší dynamice. Jaké jsou reálné možnosti zvýšení výkonu (chiptuningu) u 1.5 TSI 110 kW, jaké hodnoty přináší bezpečná úprava Stage 1, jaký je točivý momentový limit převodovky DSG DQ200 a jak úprava ovlivňuje filtr pevných částic GPF? V tomto komplexním technickém průvodci naleznete veškeré odpovědi.
1. Technické parametry: Sériový stav vs. Stage 1 chiptuning
| Měřený parametr | Sériové hodnoty (OEM) | Stage 1 Chiptuning (98/100 oktanů) | Nárůst parametrů |
|---|---|---|---|
| Maximální výkon | 110 kW (150 k) při 5 000–6 000 ot./min | 132 – 136 kW (180 – 185 k) | +30 až +35 koní (+23 %) |
| Maximální točivý moment | 250 Nm při 1 500–3 500 ot./min | 300 – 320 Nm | +50 až +70 Nm (+25 %) |
| Zrychlení 0–100 km/h (Octavia / Golf) | cca 8,4 s | cca 7,4 s | Zkrácení o 1,0 s |
| Plnicí tlak turbodmychadla | cca 1,1 – 1,2 bar | cca 1,35 – 1,45 bar | +0,25 bar |
| Doporučené palivo | Natural 95 (min. 95) | Super Plus 98 / 100 oktanů (OMV MaxxMotion, Verva) | Nutné pro maximální výkon |
2. Konstrukční specifika motoru 1.5 TSI a limity úprav
Při ladění motoru EA211 Evo musí zkušený úpravce zohlednit několik zásadních technologií:
- Millerův spalovací cyklus a geometrie sání: Motor využívá předčasné uzavírání sacích ventilů ještě před dolní úvratí pístu. To umožňuje vysoký geometrický kompresní poměr (12,5:1). Vysoká komprese však zvyšuje náchylnost ke klepání při vysokém plnicím tlaku, proto je chiptuning podmíněn kvalitním 98+ oktanovým palivem.
- Filtr pevných částic pro benzinové motory (GPF / OPF): Úprava map nesmí generovat nadměrné množství sazí, které by předčasně ucpávalo filtr GPF. Teplota výfukových plynů (EGT) musí být udržována v bezpečných mezích do 920 °C, aby nedošlo k roztavení keramické vložky filtru.
- Technologie ACT (vypínání 2 válců): Většina úpravců zachovává funkci ACT plně aktivní v pásmu nízkého zatížení, případně nabízí její softwarovou deaktivaci na přání zákazníka.
3. Převodovka 7st. DSG (DQ200): Kde je bezpečný limit točivého momentu?
Pokud je váš vůz vybaven 7stupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG DQ200 se suchými spojkami, je nutné dodržet maximální točivý moment:
- Výrobcem udávaný konstrukční limit spojkových lamel DQ200 je 250 Nm. V praxi suché spojky spolehlivě zvládnou až 300–310 Nm bez prokluzu.
- Renomovaní úpravci limitují točivý moment u verzí s DSG právě na hodnotu 300 Nm a současně nabízejí softwarovou úpravu řídicí jednotky TCU převodovky DSG (odstranění podtáčení motoru pod 1 400 ot./min, zrychlení odezvy řazení a zvýšení přítlaku spojek).
4. Jak probíhá profesionální chiptuning na motorové brzdě
- Vstupní diagnostika a měření sériového výkonu: Provedení logu řídicí jednotky (kontrola tlaku turba, teplot EGT, korekcí klepání) a měření výkonu na válcové zkušebně (4×4 dynamometr).
- Vyčtení originálního softwaru: Přes diagnostický port OBD2 nebo přímo na stole (Bench mode).
- Individuální úprava palivových a předstihových map: Optimalizace plnicího tlaku a odezvy elektronického plynu.
- Výstupní měření na brzdě a vystavení grafu: Zákazník obdrží přesný graf průběhu výkonu a točivého momentu před a po úpravě.
5. Přehled cen a variant chiptuningu pro 1.5 TSI 110 kW
| Rozsah úpravy | Dosažené parametry | Orientační cena s DPH |
|---|---|---|
| Stage 1 ECU (pouze motorový software) | 180 k / 300–320 Nm | 7 900 – 12 500 Kč |
| Stage 1 ECU + DSG TCU (úprava motoru + převodovky) | 180 k / 320 Nm + optimalizace řazení | 12 900 – 18 500 Kč |
| Měření výkonu na 4×4 brzdě (před a po úpravě) | Protokol a graf výkonu | V ceně úpravy (samostatně 2 000 Kč) |
Často kladené otázky (FAQ)
Zvýší se po chiptuningu 1.5 TSI spotřeba paliva?
Při stejném stylu jízdy zůstává spotřeba paliva stejná nebo může klesnout o 0,2 až 0,5 l / 100 km díky vyšší termodynamické účinnosti motoru a optimalizovanému točivému momentu. Při plném využívání maximálního výkonu 180 k na dálnici spotřeba úměrně vzroste.
Přijdu po úpravě o tovární záruku na nový vůz?
Ano, autorizovaný servis koncernu VW detekuje přepsání softwaru řídicí jednotky (záznam TD1 v tovární databázi) a může zamítnout záruční opravu pohonného ústrojí. Pro vozy v záruce je doporučeno volit homologované úpravy s vlastní zárukou na motor.
6. Rozdíl mezi chiptuningem a přídavným PowerBoxem
Na trhu se setkáte se dvěma základními přístupy ke zvýšení výkonu 1.5 TSI:
| Kritérium | Individuální chiptuning (přepsání ECU) | Přídavný modul (PowerBox / Tuningbox) |
|---|---|---|
| Princip fungování | Komplexní přepsání více než 30 map (předstih, plnicí tlak, směs lambda, limity momentu). | Pouze zkresluje signál ze snímače tlaku v sání a na liště common-rail. |
| Kultivovanost chodu | Plynulý zátah, zachování bezpečnostních ochran motoru EGT. | Může způsobovat trhání při akceleraci a chyby v nouzovém režimu. |
| Doporučení odborníků | Jednoznačně doporučeno u specializovaných ladičů. | Nedoporučujeme z důvodu rizika propálení pístů. |
7. Shrnutí: Pro koho má chiptuning 1.5 TSI smysl?
Zvýšení výkonu na 180 k a 320 Nm promění línější projev 1.5 TSI v příjemně dynamické svezení srovnatelné s dvoulitrovým TSI, při zachování příznivé spotřeby okolo 6 litrů benzínu na 100 km.
Get our latest guides, news, and insights highlighted in your Google Search & AI Overviews.







